default

Poradnia Kardiologii Dziecięcej

Poradnia Kardiologii Dziecięcej

Poradnia prowadzi badania diagnostyczne  w zakresie kardiologii pozwalające zdiagnozować wszelkie zaburzenia rytmu serca a także zaburzenia układu ukrwienia.

Badania w naszej poradni prowadzi kardiolog dziecięcy:

dr n.med Jarosław Rycaj, pracownik Oddziału Klinicznego Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

dr n. med. Anna Obersztyn-Zawiślan, specjalista kardiolog dziecięcy, pracownik Oddziału Klinicznego Wrodzonych Wad Serca i Kardiologii Dziecięcej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

 

Dodatkowe informacje:

Ludzkie serce zaczyna bić już w 16 dniu życia. To jednej z najważniejszych organów, a problemy z jego funkcjonowaniem niestety nie omijają także Najmłodszych Pacjentów. Na szczęście dzięki postępowi współczesnej medycyny wiele wad i nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem serca można wykryć i skutecznie leczyć już na wczesnych etapach rozwoju. W naszej poradni kardiologii dziecięcej, zlokalizowanej w Centrum Medycznym MED-KORN w Świętochłowicach, diagnozujemy i leczymy wszystkie nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego u Dzieci.

 

Czym zajmuje się kardiologia dziecięca?

Kardiologia dziecięca wyodrębniła się z kardiologii ogólnej i koncentruje się na wykrywaniu i skutecznym leczeniu wad serca oraz chorób sercowo-naczyniowych. Kardiolog dziecięcy zajmuje się leczeniem zarówno zaburzeń wrodzonych, jak i tych, które powstały i ujawniły się w późniejszych okresach rozwojowych Dziecka. W kardiologii dziecięcej stosuje się zarówno leczenie farmakologiczne, jak i operacyjne. Kardiolog dziecięcy ściśle współpracuje ze specjalistami z dziedziny chirurgii, ustalając kompleksowe plany leczenia tych Dzieci, których stan kwalifikuje je do leczenia operacyjnego.

 

Kiedy należy udać się do kardiologa dziecięcego?

Wiele wad serca jest wykrywanych już na etapie życia płodowego Dziecka. W przypadku tak wczesnego rozpoznania specjalista wdraża odpowiednie leczenie, a Maluch pozostaje pod stałą opieką specjalisty. Zastosowane procedury lecznicze są oczywiście zależne od typu zaburzeń i stopnia ich zaawansowania. U Dzieci, u których nie stwierdzono wcześniej nieprawidłowości kardiologicznych, uwagę rodziców powinny zwrócić niektóre symptomy, wśród których wymienić można np.:

 • szybkie męczenie się podczas codziennych aktywności (np. podczas zabawy, uprawiania sportu itp.);
 • niezdrowa bladość skóry;
 • nadmierne pocenie się;
 • zasinienia w obrębie twarzy, ust i języka;
 • niska waga;
 • zaburzenia oddechowe podczas płaczu;
 • omdlenia.

Występowanie tego rodzaju objawów jest bezpośrednim wskazaniem do odbycia wraz z dzieckiem wizyty w gabinecie kardiologicznym. Po przeprowadzeniu wnikliwego badania fizykalnego i EKG, specjalista podejmie się diagnozy stanu Dziecka i zaproponuje odpowiednie leczenie.

 

Do jakiego wieku dziecko może być pod opieką kardiologa dziecięcego?

Dziecko powinno być pod opieką kardiologa dziecięcego od momentu postawienia diagnozy, aż do osiągnięcia pełnoletności. Po ukończeniu 18 roku życia opiekę nad nim powinien przejąć kardiolog dla dorosłych. Ciągłe monitorowanie stanu zdrowia — nawet po wyleczeniu nieprawidłowości i ustabilizowaniu stanu zdrowia Pacjenta jest bardzo ważne. Zaburzeń i chorób sercowo-krążeniowych nie należy w żadnym wypadku bagatelizować.

 

Jakie choroby leczymy w naszej poradni?

W naszej poradni leczymy pełne spektrum problemów kardiologicznych u dzieci i młodzieży. Obejmujemy opieką Małych Pacjentów cierpiących między innymi na wady serca i zaburzenia takie jak:

 • kardiomiopatie;
 • zaburzenia rytmu serca i przewodzenia (nieprawidłowe rytmy zatokowe, zaburzenia przewodzenia: przedsionkowo-komorowego i śródkomorowego, częstoskurcze);
 • powikłania po infekcjach;
 • arytmia;
 • zaburzenia krążenia.

W naszym gabinecie dysponujemy nowoczesnym sprzętem, który umożliwia nam szybką i dokładną diagnostykę. W poradni kardiologii dziecięcej wykonujemy badania takie jak: elektrokardiografia (EKG), echo serca.

 

Gdzie na terenie województwa śląskiego szukać porady kardiologa dziecięcego?

Niestety zazwyczaj poradnie kardiologii dziecięcej nie znajdują się w każdej przychodni. Przy wyborze kardiologa dla dziecka warto zwrócić uwagę na doświadczenie, jakim dysponuje i możliwość wykonania specjalistycznych badań na miejscu, w gabinecie. Poradnia kardiologii dziecięcej w Centrum Medycznym MED-KORN w Świętochłowicach zapewnia Pacjentom najlepszą opiekę i dostęp do doświadczonych specjalistów. Dogodny dojazd z Katowic, Bytomia, Rudy Śląskiej oraz Chorzowa.